BOŘÍME MÝTY

400x300Mira-ve-skoku-s-holemi,-nordic-trainingBylo to na začátku listopadu, co jsme s kolegou vyšli mezi obchodníky s nabídkou spolupráce. Již 5. rokem se snažíme rošířit povědomí o blahodárném pohybu “na čtyřech s holemi”( Nordic walking, running, training) v rámci Nordic walking kliniky (NWK).

Mimo jiné jsme šli oslovit i běžce (máme za sebou již několik partnerských akcí pro běžce jako např. v Brněnském běžeckém poháru, Boskovicé běhy atd., tedy zkušenosti jsou), respektive prodejce běžeckých bot. A co jsme zjistili po více jak 12 leté historii tréninku s holemi (a mám na mysli jak chůzi tak běh v terénu, lese a posilování, protahování…), že oslovení mají o Nordic walking, running zkreslené nepředstavy a vůbec netuší o možnostech tohoto komlexního tréninku.

Jednoduše řečeno se pohybují v “informační mlze”. Když se vysloví to anglické spojení Nordic walking (finský originál zní Sauvakavely), né, že by o tom nikdy neslyšeli, ALE NAŠE ROZMUMĚNÍ stejným slovům mělo a zřejmě dále má úplně jiné obrazy.

Pro mě je to komplexní trénink pro celé tělo k rozvoji kondice, koordinace, silové vytrvalosti i mysli v té “nejlepší posilovně na světě”, to je les, příroda tzn. čerstvý vzduch a místo, které probouzí smysly a dodá energii.

Výborně využitelný pro jakéhokoliv sportovce, který hlédá nový podnět, změnu, impulz pro svůj trénink (již vyšly fotografie, články se známými sportovci, kteří vyzkoušeli Nordic trénink v rámci své kondiční přípravy jako např. oštěpařka Barbora Špotáková). Nezmiňuji teď hlavní cílovou skupinu pro Nordic walking a to lidi, co pracují uvnitř budov, kanceláří u počítače, umělého osvětlení a mají sedavé či “stojaté” (pokladní, zubaři, chirurgové atd.) zaměstnání. A také je tu krom té hlavní kondiční, sportovní stránky i prostor k rekondici, start po pohybové pauze (muži a ženy, kteří se stanou rodiči a ubude času na sebe, ženy, co sportovaly před těhotenstvím atd.). Jenže se zdá, že většina společnosti i sportovně zaměřená, možná ti zejména (díky již vlastní oblíbené pohybové aktivitě) vůbec netuší a mají vůči Nordic walking předsudky až sarkastický despekt, už jen při vyslovení tohoto anglického spojení. Čím to?

Těžko jednoznačně odpovědět neb napsáno a publikováno a mediováno toho za těch 12let bylo nemálo. OTÁZKOU JE, kdo to psal, kde to publikoval a co sděloval? Nepíši, jaké byl odbornosti neb ani to často na sdělení nic nezměnilo. Ano, je to o lidech a jejich důslednosti v získávání a ověřování si informací. Dnes toho je v informačním poli na nás dost a ne vše si ověřujeme nebo máme chuť si ověřit. A zde je také zřejmě vznik oné “nordic mlhy” tzn. to je pro …”starý, nemocný, co už nemůžou na nohy”!!Běh Míša

No a korunu tomu dávají hladoví rychlo-slevo-levno “obchodníci”, kteří prodají vše, jen aby prodali. Hlavně, že je vše označeno “správným nápisem”. S tím se setkávám téměř každý den ve své praxi – přijdou k nám lidé, co se zajímají a informace vyhledávají, srovnávají. Je to paradox, který někdy rozesměje, ale někdy se z něj chce plakat nebo je úplně špatně (nejen v žaludku).

A finální nahrávkou na tento blog byla zpráva od kolegyně, která objevila článek ve známem týdeníku o Nordic walking. Pomyslete si na hl. straně časopisu je nadpis “NORDIC WALKING JE STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ – testujeme hole!”, to se zaradujete, když jste z oboru, ale uvnitř najdete velký test turistických holí (tzn. moderních klacků, většinou skládacích, určených pro oporovou chůzi, ne sportovní dynamickou jakou je Nordic walking), které nemají s Nordic walking lautr nic společného! To je matení čtenářů, blafování či neznalost. A možná se dá říci, že i  dehonestace blahodárného pohybu, kdy by, každý spokojený “Nordic walker, česky třeba “hůlkař” plakal nebo se hluboce smál té lhostejnosti a nezájmu.

Tak takové zážitky mě vedly napsat tyto řádky a zahájily ve mě takovou malou vnitřní revoluci “DOST!” …”pseudo odborníkům”-někdy i s nápisem, certifikátem instruktor, neználkům a experimentátorům, kteří křiví užitečný obraz Nordic walking ve své originální finské podobě. Nevím, jestli to k něčemu bude, ale vznikla tu potřeba to říct nahlas. A jak jsme připravovali tento ročník NWK, tak mi problesklo hlavou: i když “polepíme” (zadali jsme plakátovací společnosti) celé Brno, kde jsme 5. ročník Nordic walking kliniky připravovali, kdo za námi příjde s takovým povědomím, jaké ve společnosti je? Měli jsme nachystané novinky jako Nordic babywalking a Lesní mysl (nová metoda tréninku mysli v přírodě, která má původ také ve Finsku jako Nordic walking) s tréninkem pro běžce Nordic running a cross tréninkem. Jak to dopadlo, se dozvíte zde.

Mira a Martina bezi s holemi nordic running na louce v lete

Tyto děje ve mně vzbudily vůli k akci. Níže najdete naše před-klinikové televizní vystoupení, které snad přispěje k vytváření lepšího povědomí o Nordic walking jako skvělé aktivitě pro zlepšení kondice. A dá chuť si ji vyzkoušet na vlastním těle, nad to není a o tom to je.

Děkuji za trpělivé čtení až sem. Dále se můžete pobavit televizními vystoupeními:)

Miroslav Mira

Boříme mýty o Nordic Walking, jaké? Zde ty základní nejvíce bijící do očí a uší:

1. MÝTUS: „JEN PRO SENIORY“! NENÍ!! JE TO TRÉNINK I PRO SPORTOVCE.
2. MÝTUS: „NORDIC WALKING JE CHŮZE S TURISTICKÝMI HOLEMI.“ NENÍ!! BEZ SPRÁVNÝCH HOLÍ TO NEFUNGUJE.
3. MÝTUS: „JE JEDNO, JAK HOLE POUŽÍVÁME. NE „NENÍ!! JEN SPRÁVNÁ TECHNIKA PŘINÁŠÍ EFEKT.

  1. ČESKÁ TELEVIZE 16.11. 2015, pořad Dobré ráno, vstup 1. (5min.)P1060625
  2. ČESKÁ TELEVIZE 16.11. 2015, pořad Dobré ráno, vstup 2. (5min.) P1060631
  3. BRNĚNSKÁ TELEVIZE 18.11. 2015, pořad Vlna z Brna (15min.)MIra a David v B-TV, 18.11. 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS. A víte, jak Klinika dopadla? Přišlo 222 účastníků včetně běžců.

A navíc legenda k popsanému:

NORDIC WALKING KLINIKA se již pátým rokem snaží bořit mýty o Nordic walking, ale nejen to. Její smysl je motivovat k pohybu v každém ročním období. Vycházíme z originální finské školy, odkud máme vzdělání a udržujeme kontakty z ostatními lidmi ze světa již 12 let.
Klinika – nejlepší péče pro ty, kteří už buď chodí, běhají nebo chtějí začít. V jednom místě v jeden den jsou profesionálové – fyzioterapeuti i instruktoři Nordic Walking ze sítě Nordic Walking Point (z celé ČR) k dispozici těm, kteří už s holemi chodí a chtějí se ujistit, že potenciál tohoto pohybu maximálně využívají i těm, kteří se teprve chtějí s Nordic Walking seznámit. Špatná technika chůze i běhu přináší přetěžování, bolesti i zranění. Správná technika přináší prevenci zranění a obnovení správných pohybových stereotypů.

VZKAZ: „Originální finskou metodu MÁME NA SOBĚ DLOUHODOBĚ VYZKOUŠENOU. Z našich zkušeností víme, že Nordic Walking má co dát každému z nás a zejména lidem v produktivním věku! Každý, kdo v práci sedí např. u počítače, pracuje pod umělým osvětlením nebo toho moc v kuse nenachodí (řidiči), může v tomto funkčním pohybu po čtyřech najít nový rozměr. A nezáleží na věku, záleží jaký životní styl žijeme.
Chůze a běh je nejpřirozenější pohyb člověka a je často podceňován. I pro sportovce a běžce je správně vedený Nordic walking, running komplexní tréning, který tělo nepřetíží, ale posílí a vyrovná jeho napětí.

Klinika Nordic Walking je akce, na které jsou představeny nejnovější trendy tohoto sportu, které každoročně Miroslav Mira, zakladatel Nordic Walking u nás, přiváží ze svých cest z Finska.