Hole za kačku!

Nordic Walking klinika 23.11. 2013_58Kdysi před léty jsem o Nordic walking nic nevěděl. A když jsem si tenkrát na podzim kupoval nové sportovní boty, byla tam opravdu zvláštní akce: “Kup si boty a dostaneš k tomu teleskopické hole Nordic walking za 1 Kč.” A to mne dostalo – ­ 2 tyčky za kačku. Takže jedna za padesátník, i kdyby mi jenom držely rajčata na zahradě, tak se vyplatí. Hned jsem volal ženě, ať si také koupí nové botky a budeme mít doma 4 multifunkční hole (Nordic walking, opora pro rajčata, hračka pro psa atd.) za 2 kačky. Reakce manželky mne překvapila. Obvykle dost protestuje, když jí radím, aby si koupila nové boty, (šaty, šátky, kabelky atp.) často se i pohádáme. Asi se už poučila, vzala to jako příkaz a poslechla. Inu, jsem přece jenom hlava rodiny.

Na nejbližším rodinném výšlapu jsem se rozhodl všechny zasvětit do správné techniky NW. Manuál je pro zbabělce, proto jsem si nic nepřečetl, i Google jsem nechal odpočívat. Běžky má naše rodina v krvi, strýc Petr Jurosz běhával závodně 100 mil (viz foto – podívejte se, jak mu to v mládí sluší, to se u nás v rodině taky dědí…). Zpočátku to byl boj. Ale bylo to dobré pro mne jako budoucího Instruktora (to jsem ale ještě netušil). Vyzkoušel jsem si všechny chyby NW na vlastní kůži. Protože jsem kreativní, vytvořil jsem kategorii zcela specifických omylů, říkám jim Davidovky. Poutka se mi nezdála, pořád jsem s nimi zápasil. A tak jsem je úplně sundal a používal hole jako extrémně dlouhé činky (teď už vím, že bez dobrých poutek to vůbec nemůže fungovat a víc si ublížím než pomůžu). Měly pořádnou páku, takže u mě “dobrý”. Taky jsem obrátil poměr nohy ­ ruce naopak, doma jsem se cítil jako bych dřel 4 hodiny v posilovně. Uf, to jsem asi přehnal.

 

Pár let jsem takto experimentoval, naskákaly mi ramena a bicáky, ale pořád mě bolely záda a za krkem. Cítil jsem, že to není úplně ono. Někde byla chyba, ale nevěděl jsem kde. V chytré knize NW se mi zdálo všechno jasné. Dokonce jsem se smál, jak se můžou psát knihy o něčem tak jasném, jako je chůze. Chodit přece umí i malé dítě.Nordic-walking-s-dětmi

V létě 2014 byl den otevřených dveří ve vzdělávacím centru Maják, kde sídlí i Nordic sports, který ten den měl prezentaci Nordic walking. Součástí byla i ukázka Nordic Sports. Bylo teplo, tak jsme chodili s holemi i bosky. Bez činek (míněno turistických holí) a bot jsem se cítil jako Jágr bez olověné vesty. Lítal jsem jako utržený ze řetězu. Však jsme stejný ročník 72.

Začal jsem chodit na výšlapy a kurzy a užíval jsem si profi vedení. Po základním kurzu jsem cítil, že mi vyměnili hlavu. Mohl jsem volně otáčet krční páteř do obou stran. Naposledy jsem na tom byl podobně na masérském kurzu, kdy jsem měl celý měsíc 2-3 masáže denně. Takže u mě dobrý. Naučil jsem se s holemi protahovat a posilovat. Na základě této nové zkušenosti jsem si pořídil nové hole, které byly opravdu pro Nordic Walking (Nordic Running) a ne pro rajčata na zahradě. Hůlky byly lehké jako pírko a přitom pevné jako skála (bez vibrací) a měly fungující poutka! Prošel (až téměř proletěl) jsem s nimi Krkonoše, Šumavu, Jeseníky, Jizerky, Pálavu, Vysočinu už jako Instruktor Nordic Walking. A teleskopy jsem si nechal na horské expedice nad 3 000 metrů (kvůli kamenitému terénu atd..).

Jak se tělo rozchodilo, začalo klusat a později běhat. Jsem k nezastavení. Aktuálně testuji běžecké hole, o nich až příště, už musím běžet.

Váš Forest Gump

 

Bc. David Gruber

Instruktor NW a člen týmu Nordic sports

????????????????????????????????????