ISPO 2019

V únoru 4.-6.2. 2019 jsme se vydali po čase na mezinárodní veletrh sportu v Mnichově, ISPO 2019, kde jsem se zajímali o novinky nejen našeho pole Nordic sports (nordic walking, running, blading, snowshoes/sněžnice), ale i ski, backcountry volný pohyb na lyžích v zimní přírodě (Outdoor). A přišly i nové objevy, inspirace, setkání.

Novinky v nordic walking, running, blading

Prošli jsem všechny světové výrobce holí pro nordic walking i running, blading (kteří tu byli a znamenají kvalitu) a můžeme říci, že se díky rostoucímu zájmu o tuto pohybovou aktivitu stále inovuje. Firmy investují do technologií, materiálů, nechávají si vypracovávat studie a úroveň holí i jejich částí roste. Doba přeje pohybu 4×4 (tzn. celé tělo v zapojení nohy-ruce-trup-hlava:).

  • Těla holí (angl. shaft) a technologie – vznikají nová zpracování karbonových vláken pro lepší pevnost a pružnost. Konstrukce holí hraje stále zásadní roli. Není to tedy jen o % množství uhlíkových vláken (které jsou ještě různé kvality, tvrdosti atd., což laik těžko pozná pohledem, ale mechanickým testem částečně může:).
  • Hroty (a botičky, gumové násady na asfalt) – klasika tvaru „vykrojené kolíbky“ botičky funguje (různé firmy různé velikosti), ale forem kombinací výměny roste viz. foto níže. Velikosti hrotů a botiček (hmotnost se sčítá) mají vliv na rychlost pohybu hole („swing test“, švihová fáze od odrazu z hole po úchop madla pro další zápich), užitečné pro aktivní a sportovní walkery.
  • Poutka – stále je něco nového a je kam se posouvat. Parametry jako je střih (objem), pevnost, ukotvení k madlu, materiál poutek (pro příjmenost na pohmat a odvod potu, ale také zachování přenosu sil při odrazu z poutka) se mohou měnit s vývojem technologií a materiálů (viz síťové poutko na fotce níže).
  • Design – vznikají originální speciály např. imitace bambusové hole (z karbonu) viz foto a limitované série s ohledem na cílové skupiny ženy (barevné kombinace), děti (hravé obrazky), sportovce (akci vybízející motivy i barvy) atd.
  • Při výběru holí stále platí, že víte kdo jste (hobby, kondiční, sportovní využití) a na co hole chcete (procházky, vyvětrání hlavy, kondiční kolečka/výšlapy, sportovní výkony, běh/součástí technického a kondičního tréninku). Podle toho si je můžete otestovat a vybrat. Máte z čeho.

Zde výběr jen několika fotografiíí pro představu (nejsou zahrnuty všechny detaily, firmy). Jedna technická fotografie pro zajímavost, která ukazuje poměr lidského vlasu (to tlustší) ke karbonovému vláknu.

Krom pozdravení s našimi partnery jsme se zúčastnili i několika inovačních schůzek a můžete se těšit na novinky v nordic walking, running (možná již v sezóně 2019/20).

Objevy

Zmíníme 4, z nichž 3 pocházejí od našich firem, výrobců (ČR), které nás potěšily:

  1. MASK Gear Binder – hrudní kapsa, která drží i při dynamickém pohybu (sportovní nordic walking, nordic runinng). Už je na cestě k nám, brzy budeme testovat.

  2. FREEwalk – sněžnice nové generace pro všechny, co se chtějí v hlubokém prašanu a při toulkách přírodou občas i sklouznout. Budeme testovat.
  3. Snowfeet – „sněho-brusle“, nový pohyb na sjezdovkách. Jak otestujeme napíšeme.
  4. Nordic skating – severské bruslení (touring), budeme testovat, jak zamrzne prýgl, Brněnská přehrada:)

 

Zajímavosti & inspirace

Na veletrhu dostal slušný prostor tzv. E-sport – pohyb, který vytvářejí či simulují moderní techniologie (viz. foto digitální palubovka, fotbálek se světelným balónem). Kapitolu, kterou zde otvírat nebudeme, ale dáme k ní jeden komentář, který vyřkla biathlonová legenda Ole Einar Björndalen (8 násobný Olympijský vítěz): „Nemusíme se bát, klasický sport se udrží“, i přes nové vlny e-sportů:).

Legendární skateborder Tony Hawk (55let) zase ukázal na sobě samém téma moderní doby a sociálních mediií nové možnosti jak si vydělávat, když něco umíte vyjímečně dobře. Neskončil s tím, co si zamiloval a bavilo ho, „skateboarding“, ve 20letch, jak by se dalo předpokládat. Ani ve 30, 40 ani 50letech. Stále jezdí, učí se, hledá svůj prostor, možnosti kam se posunout. Je na něm vidět, že ho to baví i živý a je vidět:) Co vy na to nordic walkeři, běžci, co si z toho vezmeme pro sebe? Může nás nordic walking, running, training naplnit do nekonečna či konce života (do kdy se udržíme na nohou:)? Jak to máte vy?

Perlička. Pobavilo nás a osobně si Mira zahrál nový sport KANOJAM ala „FREESBEE do koše“! Prý sport čislo 1 pro párty:) Foto niže v galerii.

Pohyb s dětmi

Výlety s dětmi fungují skvěle a je dobré si na ně udělat čas. Třeba na sněžnicích, běžkách či skialpových lyžích mohou přinést nové poznání a hodnoty a vybudovat či posílit společný vztah k sobě navzájem (dítě-rodič) a respekt k přírodě, o kterou se pak více zajímáme, staráme. Taky je zde vliv na zdraví dětí i jejich budoucích dětí (význam pro budoucí generace), více na ISPO TRENDY. 

Zamyšlení  a pozvánka na nový veltrh OUTdoor

Co je to outdoor? Kdo to určuje? A proč má pro člověka význam hledat cesty do přírody, jeho přirozeného prostředí. Potěšilo nás, že toto téma ve společnosti roste i mezi aktivními lidmi, sportovci. Při prezentaci na toto téma OUTdoor a člověk v přírodě, jsme si uvědomili význam propojení člověk-pohyb-příroda a přidané hodnoty přírody nejen jako „kulisy“, kterou procházíme, probíháme, ale také jako domova, přítele a lékarny, kde nabíráme sílu a kde je nám prostě dobře. Díky poznání Lesní mysli, kterou rozvíjíme u nás, a občas i propojujeme s nordic walking, toto téma aktivně žijeme. Pro nordic walkera je příroda parťák, kterého si hledáme, kdykoliv vyrážíme s holemi ven. Tedy je nám to blízké a těší, že je to v zájmu více a více lidí. Snad tím příroda bude více opečovávaná a vydrží dlouho v dobré kondici aspoň jako my, nordic walkeři:)

Shrnutí

Byla to lavina vjemů ze které se nám snad podařilo vytáhnout něco inspirujícího, užitečného. Více budeme tlumočit při osobních setkáních na akcích, kurzech a pokud budeme mít výsledky z testů, novinek a objevů tak i zde v blogu Nordic sports. Širší výběr fotografií najdete v naší fotogalerii a na facebook Nordic sports Brno.

Ať nás společně těší objevovat a učit se nové nejen v pohybu.

Miroslav Mira

PS: Kdo by se chtěl dozvědět o celém dění na veletrhu, navštivte přimo web. stránky veletrhu ISPO.