Ke kořenům Nordic Walking I.

Sirpa Arvonen, "máma" Nordic Walking.

Sirpa Arvonen, “máma” Nordic Walking.

1. díl rozhovoru Martiny Holcové a Miroslava Miry z cesty do Finska

V České republice slavíme 10. narozeniny Nordic Walking. Vydali jsme se proto do Finska, na místa, kde Nordic Walking začal a potkali se s lidmi, kteří u toho byli.“

Nordic walking (chůze se sportovními holemi), který je u nás teď tak oblíbenou kondiční aktivitou, má veselé začátky opředené legendami. A my jsme šli pro ně. Cesta nám přinesla nečekané obrazy. V těch obrazech byly otisknuté osobnosti a jejich povahy, které u zrodu NW stáli a které jsme měli příležitost potkat a přátelsky s nimi pohovořit.

Proč jste se tam vydali?

Chtěl jsem vzít instruktory do země, kde se Nordic Walking zrodil, abych podpořil jejich motivaci. Také mě fascinuje vznik něčeho nového. Dlouho jsem skládal mozaiku hostorie Nordic Walking, Pátral jsem po lidech spojených se začátky, zajímal mě příběh, který je za tím.

Rok jsem se na tu cestu chystal, v přípravě mi pomohla Sirpa Arvonen, jedna z klíčových žen celé vzniku NW, vedoucí lektorka a mediální tvář NW. Ta ho ve Finsku začala propagovat. Měl jsem to štěstí, že jsem se v roce 2003 (za studií) s touto ženou potkal. Ona mě nadchla a svou osobností zapálila pro tuto pohybovou aktivitu. Tedy nejen technika, ale i osobnost instruktora je to, o co v severské chůzi jde. Sirpě se to evidentně podařilo, protože od roku 2003 si Nordic Walking stále užívám a pořád mě baví.

„Chodím několikrát týdně“ říká Sirpa. „NW mi dává energii a taky možnost být sama se sebou. Člověk v různých životních úsecích a v různém věku potřebuje mít čas přemýšlet o sobě, o svém životě a tohle přesně já jsem u NW našla. Chodím několikrát týdně“.

Sirpa ráda chodí s lidmi, ráda je učí. „Na začátku jsem se rozhodla do místních novin napsat krátký inzerát, že v určitý den a hodinu budu vycházet na svoje „kolečko“ s holemi a kdo bude chtít, může se přidat.“ Sirpa byla už tou dobou mediálně známá. „Výsledkem byla skupina lidí, která pravidelně chodila a představte si, že chodí dodnes, tedy 15 let, i přes to, že jsem se z místa už dávno odstěhovala.“

Rozhovor začíná, těšte se na další díl…”kdo chodí s holemi”.