Lesní mysl z Finska k nám

nordic-walking-a-nordic-running-klinika-2016_160

Lesní mysl – workshop s Martinou Holcovou

lesni cesta

V lese je dobře, to se ví. Ale proč tam chodit pravidelně a jaký to má na nás efekt, to je věc k objevení:). Zajímá vás, co může les přinést naší mysli?

Co vám může přinést Lesní mysl?

Můžete lépe zregenerovat, poznat sami sebe “zevnitř”, naučit se poznat jak funguje naše mysl, aby byla parťák a nabít své životní “baterie”.

Pozor, je to trénink, i když mysli, a jen pravidelné opakování přináší efekty. Tedy je dobré, když máme natrénováno v časech pohody a můžeme užít tohoto “nástroje mysli” pro časy nelehké (všák víte, co se zpívá v písni Voskovce a Wericha “život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře”).

Sirpa Arvonen - Metsamieli/ Lesní mysl

Sirpa Arvonen – Metsamieli/ Lesní mysl

Koncept vznikl ve Finsku, a ne náhodou jsme se k tomuto konceptu dostali neb autorkou je Sirpa Arvonen, jedna z hlavních osobností vzniku a rozvoje Nordic Walking (Sirpa byla cca 7let v Suomen Latu, kde vedla školení instruktorů Nordic Walking jak ve Finsku a s ní vznikly i první mezinárodní kurzy). Sirpa strávila vzděláváním lidí a také v přírodě mnoho času a propojila několik vědění i dovedností. Hl. kořeny Lesní mysli rostou z těchto směrů vzdělávání: pozitivní psychlogie, všímavost (agl. mindfulness), sebe rozvoj – životní koučink (life coaching). K tomu je třeba přičíst životní zkušeností ze vzdělávání dospělích a vztah k pobytu v přírodě. Zde pro zajímavost odkaz na Sirpiny facebook stránky o Lesní mysli, Metsamieli.

Ano, odtud jde nit vědění k nám do České republiky, kdy naše dlouholeté spojení přináší další severské hodnoty (k přínosu Nordic Walking v roce 2003). A to díky zvídavosti, píli a rozhodnosti naší lektorky Martiny Holcové, která se proškolila ve Finsku u Sirpy. Na to přeložila mnoho stran finských textů a cvičení, které dále rozvíjí a praktikuje s lidmi na kurzech Lesní mysli. Korunou zvědavosti je vznik informačních portálů na téma Lesní mysl, www.Lesní mysl.cz, fb Lesní mysl.

Mgr. Matina Holcová

Mgr. Matina Holcová – Lesnimysl.cz

Lesní mysl, může obohatit každého. Např. mě napadá…lesní mysl potěší ty, kdo chtějí zpomalit své tempo (zejména v hlavě), kdo hledají odpovědi na otázky, kdo se chtějí posunout v životě dál, třeba do pohody. Dá nový důvod vyrážet do lesa, přírody v každodenním životě (nejen o víkendech), nabrat sílu, zpříjemnit si den. Přináší nový pohled na důležitost našeho přirozeného prostředí, ze kterého jsme přišli. Příroda, les se nám, i díky nástupu lákavým možnostem komunikace (nemluvím o rychlosti vývoje změny a množství informací) např. počítačů, rozmělňuje v čase, ztrácí často jen v obrazech (bez vůní, větru, barev atd.)

Šiřitelka Lesní mysli u nás Martina Martina Holcová, říká, že “Lesní mysl, dává smysl i na 15min. denně“! Tak co vy na to, máte chuť si vitamín “L” jako les, vyzkoušet sami na sobě?

Sirpa a Martina, Helsinki 2015.

Sirpa a Martina, Helsinki 2015.

Pokud byste se chtěli o Lesní mysli dozvědet něco víc, poslechtěte si rozhovor s Martinou Holcovou (začátek rozhovoru staruje na 25:39 minutě), který se uskutečnil 10.2.2017, v Českém rozhlase Brno, v bloku “Poradna” pro zdraví (programu Apetýt).

Příjemný a inspirativní poslech přeje Mira. 

Sirpa, Mira, Martina, Kampa, Praha 2015.

Sirpa, Mira, Martina, Kampa, Praha 2015.

Ps. Tip pro rozvoj nadšenců či instruktorů Nordic Walking. Může to být přidaná hodnota pohybu v přirodě (jen pro ty, co chtějí).