Na sněžnice!

Pojďte na sněžnice, JE TO PECKA!

To prostě jednou za život musíte zažít! Je to jednoduché. Stačí si půjčít či mít sněžnice a vyrazit, kde je sníh, třeba za vaše humna, nikam daleko. V zimě je všechno jiné. Budete se divit kolik krásy můžete objevit na místech, které znáte, ale nyní leží pod sněhem. Jasně, že výšlap na horách ať už jednodenní či spojený s pobytem na chatě (či „vyšší dívčí“ přenocováním v zimní přírodě, ale to je pro znalé a zkušené) je další stupeň. Začněme jednoduše u malých toulání okolo chaty, hodinkového vyvětrání za pábením zimních čarosvětů v okolí chaty či půl až celodenního výšlapu. To zvládne každý.

Letos se podařilo díky paní zimě několikrát na sněžnicích vyšlápnout a vždycky to stálo za to! Na každý výšlap budeme dlouho vzpomínat neb pobýt venku v zimní přírodě má prostě svoje velké čaro.

Sněžnice a nordic walking

Pro nodic walkery jsou sněžnice opojná radost a odměna za celoroční šlapání, nordic walking, kdy aplikujete techniku s holemi, když je použijete. A pokud chcete jít svižně, hole vám doporučujeme s dobrým poutkem a velkým košíkem (abyste se neprobořili). Pohyb 4×4 dá sněžnicím šmrnc, můžete se cítit jako „rolba či sněžný skůtr“ v jistém a bezpečném pohybu, avšak tišší jako liška či medvěd (podle druhu sněžnic, s moderními plasty to trochu klape:). Navíc pocítíte na těle zpevnění bříška, zad, paží, uvolnění páteře, ramen a protažení nohou – prostě komlexní trénink.

Na sněžnicích je teplo a odměna jistá

Na sněžnicích se zahřejete neb pohybovat se ve sněhu vyžaduje tělesnou práci, a když k tomu zapojíte horní končetiny, díky holím, tak o teplo je postaráno. Netřeba se navlíkat, stačí pár vrstev (cca 3vrsty), aby vám bylo akorát (vždy jedna záložní sebou je jistota, záleží jak jste daleko od základny). A pokud vyjdete na dýl, termoska s čajem a sušené ovoce při zastavení potěší.

Odměnou je nejen uvolnění a požitek těla, ale i pocit, že jste vyšli ven do volného terénu, kde se spolehnete sami na sebe (i po lesních cestách, značených stezkách, které zasněžené fungují jako dobrý navigátor). Takový pocit pohladí.

Toulání krajinou vás může vést i zavést na místa, kde se bez sněhové pokrývky nedostanete a to může být nádhera. Platí vědět a umět. Vědět na co mám, co si můžu dovolit s pokorou a respektem. Při pohybu výš, i v našich horách je potřeba něco znát a umět (s respektem k pravidlům pohybu v Národních rezervacích, CHKO a Národních parcích, je třeba vědět nebo si vzít zkušeného průvodce sebou). Poznat ticho zimní krajiny, výhledy a výtvory zimní přírody vás vždy naplní krásou.

Na sněžnice se vejde každá generace

A to si vyzkoušejte. S kamarádem, přítelem, tátou, mámou, dědou, bábou, partou, oddílem, klubem…každý se na sněžnice vejde a každý si tam svoje najde. Kdo umí chodit, může to zkusit. Ten klid vzdálen ruchu sjezdovek a vleků vás oblaží!

Náš nejmenší sněžnicový parťáček měl s námi cca 2,4 roků (cca 5 až 15min toulání po stopách lišky v lese), děti od 5, 6let si pohyb užívájí ve hře (žádné velké vzdálenosti, ale třeba hoňky, stopované atd.), od 10let se dají výšlapy za humna a od 14/15 let i tůrky (mládež se dokáže pro sněžnice nadchnout). Mladý proud 20-35 let hledá výzvy, mladší střední proud 35-45 let relax i výzvy, střední proud 45-55let pohodu, setkání a mladší starší proud 55-65let čas pro sebe a krásu okolo, a starší proud 65-75let nové výzvy jak s mladým proudem tak sami se sebou být venku, věřit si a zvládnout to, když např. běžky už vynechala z rejstříku sportovních náčiní. Takže vyberte si  váš proud a hajdy na sněžnice!

 

 

 

 

Na sněžnicích zažijete krásný čas

Stačí si vybrat pěkné místo a někoho s kým je vám dobře a vyjít do zasněžené přírody. Už tato kombinace zahřeje. Mate-li podobné zájmy, témata k hovoru, tak za chůze se dá příjemně povídat. A  jistě přijdou nové myšlenky nápady, řešení. To prostě funguje (pokud jsou podmínky vnější i vnitřní příznivé:). A zažijete živé básnění uvnitř vašeho těla i hlavy.

A hry můžete hrát, na horu se drát,  za stromy schovávat, stopy rozdávat i běhat či skákat nebo se jen tak krajinou flákat. A kochat a smát se, prostě je to čas psát živé zimní básně.

Taky můžete jít jen tak k potoku, koukat co vám vpluje k oko, pozorovat stopy zvěře, kudy že chodí a kam běže. Obdivovat výtvory vody, slunce, ledu a větru, že takový šperk by se vám hodil k vašemu svetru:)

A hlavně vědět, jak se venku chovat ať nemusíte ničeho litovat. Výjděte kopec, rozhlédněte se do kraje a budete vědět, o čem že to je.

Díky

Letošní výšlapy ze kterých jsou fotografie (více v naší fotogalerii) a videa (najdete na facebooku Nordic sports Brno) jsem absolvoval s kolegou instruktorem a průvodcem nordic walking a Lesním strážcem Jirkou Tomáškem (NWP Rapotín, LS Jeseníky, Šumperk) a synem Metodějem Mirou. V obou případech to byl skvělý čas a přejeme, abyste něco podobného zažili i vy se svými parťáky, kamarády, rodinami atd.. Třeba vám v tom budeme do budoucna i nápomocni. Sledujte dění na stránkách, nejen v sekci sněžnice, ale i v kalendáři akcí. Tak na sněžnice!

Třeba vás to taky nadchne jako nás

Miroslav Mira