Společná vášeň – Nordic Walking

uvodni foto Spolecna vasen Brnensky dennik

JAKO SEVERANI. Prestože pohyb s hulkami vychází z bežek, mají severskou chuzi rádi i lidé, kterí sníh nikdy nevideli. „Nordic walking je soucástí života nejen mnoha Čechů, ale znají ho i lidé v Africe, kterí chodí pres písecné duny. V Austrálii behají po pláži a i Japonci si to užívají,“ ríká Miroslav Mira.

Chodí lesem, polní cestou i po pláži. Členům Nordic sports pomáhají severské hole zvyšovat rychlost i rovnat záda.

Chuzi si zamilovali a hole jim dodávají správný odpich. Jak zakomponovat pohyb v jeho prirozené podobe do každodenního života se snaží lidem ukázat clenové Nordic sports z Brna. Šestici milovníku severské chuze patrí další díl seriálu Deníku Rovnost Spolecná vášen. Když byl pred více než deseti lety ve Finsku, zaujala ho chuze s holemi, kterou u místních videl. Miroslav Mira se ji od zakladatelu nordic walkingu naucil a zacal ji provozovat i v Ceské republice. Spousta lidí se na nej dívala zvláštne, protože hulky patrily pri chuzi do rukou jen starýmanemocným.„ Vroce 2003 jsem tady byl s hulkami jako Marťan a lidé si tukali na cela. Když jsem takto procházel po Kromeríži, pankáci, kterí sedeli na lavicce v parku, ztichli a jen namezírali, než jeden rekl: seš hustej. V této zemi trvalo nekolik let, než se lidé hulkám prestali posmívat a shazovat je,“ myslí si Mira, který vytvoril první prednášky a kurzy severské chuze v Cesku a nakonec založil i spolecnost Nordic sports.

Konec hrbení

Po lekcích a jednodenních kurzech se z mnoha úcastníku stali jeho spolupracovníci.„Ze zacátku jsem si také myslela, že hulky patrí jen starým lidem, ale pak me k nim Mirek privedl. Pri péci o deti se mi zdálo, že jsem se zacala postupne hrbit. Kdykoliv jsem ale popadla hulky a vyrazila ven, správné držení tela se pomalu zase vrátilo. Alespon do konce dne,“ smeje se Martina Holcová. Nadšenci chodí kamkoliv do prírody, a kdykoliv je to možné. V každém rocním období, po horách, polních cestách i po plážích. Pripravují výšlapy, jednodenní kurzy i víkendové akce. „Není to jen mechanický pohyb, ale také spolecenský dej. Sdílíme spolecný cas, navazujeme nová prátelství a vztahy. Má to svuj náboj, je to neco víc než jen sport,“ dodává Mira. Nadšencu nordic walkingu stále pribývá a clenum Nordic sports píšou, jak jim severská chuze zmenila život. „Mají chut podelit se o svou radost. Píší, jak se jim výšlap líbil a kde berou motivaci k výletum. Jak jiskry preskakují, stahují k tomuto sportu další známé. Naucí se nový pohyb, ale zároven je to vše o zápalu a humoru, dobré nálade a radosti z krásné prírody. Napríklad manželé z druhého konce republiky knámprijeli na jednodenní kurz do Brna. Nakonec se tak rozchodili, že každý den ušli aspon patnáct kilometru, málem jsme je nepoznali. Fyzicky i psychicky pusobili sebevedomeji. Dokonce se rozhodli jít pešky do Litomyšle, šli to ctyri dny,“ popisuje Holcová. Jednou za ctvrt roku porádá také Nordic sports víkendové akce, které jsou tematicky ladené. „Napríklad jsme meli akci hole a víno, kdy chodíme vinicemi, nebo jsme spojili hulky a vodu. Navštívili jsem Priessnitzovy lázne a unavení a rozehrátí jsme vlezli do studeného potoka, pak jsem si zase zacvicili a zahráli se. Na Vysocine jsme vytvorili lesní posilovnu z toho, co jsme v okolí našli. Snažíme se tak lidi inspirovat a zakomponovat pohyb do jejich života,“ ríká Mira.

Výlet s rozcvičkou

Na víkendovky prijíždí úcastníci už v pátek a jsou ubytovaní v malých penzionech nebo horských chatách. Skupina obvykle vybírá netradicní místa s výjimecnou atmosférou v ruzných cástech republiky, aby lidé poznali i jiné regiony. „Rána vždy zacínáme rozcvickou s pozdravem slunce, do které zakomponuji nejaké prekvapení. Treba procházení se naboso loukou nebo koupání v potoce. Cvicíme s hulkami i cvic-gumou, stavíme z kuželu slalom, hrajeme si s detmi i dospelými a všichni se u toho bavíme,“ dodává. Trasa výletu obvykle vede pres skály, louky, ale i lesní bar nebo zmínené vinné sklípky. „Odpoledne se vrátíme a po veceri vyrážíme na muj nejoblíbenejší nocní nordic walking s celovkami, i bez nich. Vždy je máme s sebou, ale ne pokaždé je rozsvítíme, abychom si užili pohled na neosvetlenou oblohu. Bloudení je pritom na denním porádku, ale vždy nakonec zpet trefíme,“ usmívá se Daniela Mährischlová. Aby se severská chuze co nejvíce rozšírila, vytvorila skupina nadšencu projekt Nordic walking point. Po celé republice, kde lidé najdou nálepku s tímto názvem, by meli najít také instruktora, kterému clenové predali informace a naucili ho správnou techniku chuze. „Lidé se tak mohou správné chuzi naucit kdekoliv. Je skvelé, jak zájem roste,“ dodává Mira.

 

Nordic sports Nordic walking si Jirina Chmelíková zamilovala. O procházkách s holemi ríká:

S chuzí se mi zlepšilo dýchání

Dríve mela potíže se zádya s dýcháním, než pred ctyrmi lety objevila nordic walking. „Díky tomu jsem dnes v daleko lepší kondici a našla jsem pohyb, který mi vyhovuje a je hlavne na cerstvém vzduchu,“ ríká úcastnice akcí Nordic sports Jirina Chmelíková.

Jak byste cleny Nordic sports popsala? Je to bájecná parta nadšencu, kterí svým prístupem dovedou strhnout ostatní.Vím to podle sebe, protože jsem starší, ale v tomto kolektivu se cítím výborne a snažím se. Ocenuji na instruktorech, že to není jen o bezhlavém chození, ale oni jsou takoví odborníci, že znají problematiku tela v pohybu a jeho uvolnení. Znají i problémy fyzioterapie a rádi poradí.

Jak se vám severská chuze líbí? Nakurzu jsem byla se svým manželem, který se na tento druh pohybu koukal s despektem, proto si s sebou bral kolo a coby cyklista pozoroval náš nadšený pohyb po prírode.Nadalší akce nordic walking od Brnáku už jezdil manžel se mnou. Oba jsme prišli na to, ženámtento druh pohybu vyhovuje a že se i cosi zlepšuje. Držení tela, sklon hlavy a dýchání. Jenám pres šedesát let a v této parte mládneme. Alespon pocitove. Chodíte pravidelne na akce? Snažíme se dojíždet, ale ne pokaždé se to povede. Z Dvora Králové nad Labem tomáme kousek dál. Ale vždy se tešíme na spolecná setkání. Povedlo se vytvorit širší partu známých lidí, kterí mají neco spolecného.

Jak jste se o severské chuzi dozvedela? Mela jsem zdravotní problémy a chuzi mi doporucovali lékari.VHradci Králové jsem získala základy a poté mi doporucili úcast na základním kurzu v Brne. Jsem moc ráda, že jsem toho využila. S manželem se úcastníme i jiných akcí, ale s Brnáky je to vždy na úrovni. (kol)

Návštevníci beželi i s padákem

Nejen lásku ke zdravé chuzi se snaží clenové Nordic sports v lidech probouzet. Jejich snahou je lidi primet, aby opet našli vztah k prírode a pohybu. Jednou rocne proto porádají takzvanou Nordic walking kliniku, kde si zájemci mohou severské hole vyzkoušet a neco se o nich dozvedet. Brnenská skupina se inspirovala ve Finsku, kde podobné akce vznikají již mnoho let. První dvoudenní kliniku Nordic sports porádal pred peti lety. „Stejne jako ve Finsku je to zdarma a prijít muže kdokoliv. Tehdy jsme byli šesticlenná skupina, instruktori i fyzioterapeut, ale od pátku odpoledne do sobotního vecera prišlo jen osm lidí,“ vzpomíná Miroslav Mira. Na lonský projekt Nordic walking klinika se však prišlo se severskou chuzí seznámit pres sto návštevníku. „Nekterí byli zacátecníci, jiní potrebovali zpetnou vazbu a další inspiraci pro cvicení,“ objasnuje Mira.

Jen hulky nestačí

Na rozdíl od finského projektu, ve kterém podávají informace o technice, snaží se clenové Nordic sports zaradit ruzné pohybové novinky. „Loni jsme predstavili takzvané cvic-gumy, které lze navléknout na hulky a kdekoliv s nimi cvicit. Nachystali jsme venkovní posilovnu pro ty, kterí chtejí cvicit, a pro ty aktivnejší beh s holemi nebo ruznými nástroji. Také jsme zaradili svetovou premiéru behu s padákem, který je jakýmsi odporovým behem. Muži dostanou do tela, ženy se protáhnou i popovídají,“ vysvetluje. V projektu Nordic walking klinika si pro všechny príchozí vyhradí instruktori dostatek casu. „Lidé si toho váží a vrací se k nám. Prišly i dve osmdesátileté dámy, že by si to chtely vyzkoušet. Odešly s hulkami a stále je vidím chodit kolem po stezce, na kterou máme z okna výhled,“ dodává s úsmevem Mira.

fáma z oboru

Lidé si casto myslí, že k nordic walkingu mohou používat jakékoliv hulky, a tedy že jakákoliv chuze s hulkami je severská chuze. „Stejne jako s každým kolem nelze sjet jakýkoliv terén, má nordic walking speciální hulky. Jsou velmi lehké a dovolují cloveku se odrazit a nechat ruku v zapažení,“ vysvetluje Miroslav Mira. To práve dovolí poutko na holi, díky kterému je možné ji zahodit za sebe a vubec o ní nevedet. „Je také duležité naucit se s nimi zacházet. Dostanou nás do pohybu, který jsme si dríve ani nedokázali predstavit. Chuze s nimi mi pripomíná pocit, jako bych létala,“ ríká Martina Holcová.

členové klubu Nordic sports

Miroslav Mira 39 let, hybatel spolecnosti, Brno „Nordic walking mi dal možnost objevovat nové cesty, sám sebe. Potkávat nové lidi, sdílet príbehy.“

Daniela Mährischlová 36 let, instruktorka, Brno „Nordic walking mi delá velkou radost, miluji pohyb v prírode a jsem ráda s lidmi.“

Martina Holcová 37 let, ilustrátorka a koucka, Brno „Dríve jsem behala závodne, dokud se mi nenarodily deti. Nordic walking me k tomu opet trochu vrací.“

Další členové: Lucie Danková Michaela Kubínová Markéta Chlubná

TEREZA KOLÁRÍKOVÁ Brněnský deník pondělí 9. března 2015 (Foto: Deník/Lubomír Stehlík a archiv)

Zdenajdete text clanek pro Brnenskou Rovnost Seriál Spolecna vasen – Nordic Sports, možno si stáhnout.