Nordic Blading

NB3-rychly-vetsi,-nordic-bladingNordic Blading – bruslení s holemi

…to je jííízda!

Pokud jste si již vyzkoušeli Nordic walking, Nordic running a pohyb s holemi vás chytnul, tak Nordic Blading vám může přinést nové vzrušení z rychlé jízdy po povrchu zemském. Nordic blading je relativně mladá disciplína, při které se pohybujeme převážně na kolečkových bruslích (in-line brusle) a přitom se odrážíme speciálními sportovními holemi.

Je vhodná pro ty, co již bruslit na kolečkových (in-line) bruslích umí a umí dobře používat hole! Pokud si s nepřetěžujícím používáním holí nejste jisti a chtěli byste to s holemi ovládat tak doporučujeme náš kurz s holemi. Získáte praktickou dovednost a budete líp jezdit.   

Technika Nordic Blading

Pokud jezdíte na in-line bruslích a zvládáte je nebo navíc umíte jezdit na běžkách, tak máte ty nejlepší předpoklady to zvládnout. Používání hůlek je stejné jako při bruslení na běžkách tzv. volnou technikou, kdy se zároveň odrážíme (soupaž) oběma pažemí současně v jeden moment. Kdo ví pochopí, kdo ne, ptejte se zkušených, co již jezdí (nejčastěji běžkaři závodníci, co tak trénují v létě na zimu).

 

Protože největší starostí při rychlé jízdě je brždění, tak je tu několik základních technik, jak zabrzdit (brzděte nohama, hole pro brzdění raději nepouživejte):

 • zpomalení pomocí rychlých zatáček a finálním zatočením na jednu stranu
 • imitace pluhu jako na bruslích (není tak účinné, pomůže jen při nízké rychlosti)
 • T-stop – brždění jednou bruslí nataženou naplocho za jedoucí po směru jízdy.
 • Nouzové zastavení G-stop (= Grass stop) – vyběhnutí mimo trať, nejlépe do měkkého povrchu (tráva).
 • Spin stop – otáčka na místě o 360 stupňů – pro zkušené bruslaře, potřeba prostoru okolo.

Na co pozor!

 • s holemi zabíráme větší prostor a musíme si dávat pozor kam hole zapichujeme!
 • kvaltní povrch asfaltových cest, cyklostezek (je dobré je znát předem)
 • písek, kamínky!
 • mokro neni dobré počasí pro bruslaře, raději zvolte pak Nordic walking, Nordic running
 • silný vítr, když fouká do holí, těžko se udržují ve směru jízdy

Přesto stále dávejte pozor, abyste neohrozili i někoho jiného a nezapomeňte si všímat okolí, předvídat. Velmi nevyzpytatelní jsou psi (hlavně když jsou na „tkaničkových“ vodítcích, kterých si téměř nevšimnete) a malé děti. Takže bezpečnost vždy na prvním místě!

Hole a vybavení pro Nordic Blading

Hole pro Nordic blading musejí splňovat pro svou délku ty nejlepší nároky na lehkost, pružnost a pevnost hole a kvalitní tvrdý hrot (může být doplněn i tlumící speciální gumovou botičkou, která má otvor pro hrot ke konečnému odrazu) pro odraz z asfaltových cest. Samozřejmostí je poutko, které dovolí hole odhodit a přitom je neztratit. Máme pro vás výběr světové kvality, hole na Nordic Blading od Finských Start.

NB tabulka delka nordic blading hole, nordic sportsNb vyska hole a stopDélka hole pro Nordic Blading

Obecně lze říci, že by hole měly dosahovat ke špičce nosu, pokud stojíte bez bruslí. Existuje pomocný vzorec na určení správné výšky hole: výška postavy x 0.9 = výška hole +/- 5cm podle vaší trénovanosti (pokud se cítíte dobře trénovaní volte vyšší nabízenou variantu). Pro dobrý odhad Vám může tabulka viz. obrázek, kde v levem sloupci si najdete vaši výšku a v pravém doporučenou délku hole.

Další vybavení k Nordic Blading

 • Brusle – výběr vhodných bruslí je individuální a vždy si brusle vyzkoušejte než si je pořídíte. Malá technická rada: u koleček platí čím větší tvrdost, tím rychlejší jízda. U průměru koleček platí to samé – čím větší průměr, tím větší rychlost. Průměr koleček tedy od 84 mm, a pokud chcete už něco opravdu dobrého tak 90-100 mm.
 • Helma pro In-line je lepší než cyklistická (která nechrání zátylek při pádu vzad).
 • Chrániče – kolen, loktů, zápěstí.
 • Doplňky – brýle, rukavice, klíče na dotažení koleček, náhradní kolečka, ledvinka s lahvípřední i zadní světlo – prstýnek s LED diodami na hůlku či na prst, na oblečení či na helmu, vychytávka mini zvonek – na hůlku či na prst.

Přínosy Nordic Blading

Díky zapojení holí do pohybu a bruslení, je to silově-rychlostní trénink, který umocní všechny přínosy ala Nordic Walking, Nordic Running.

NB 2 muz a zena v horach do zatackyVÝHODY Nordic Blading oproti běžnému in-line bruslení

 • zapojení a posílení paží a horní poloviny těla (ramena, břicho, střed těla)
 • lepší postavení těla než při bruslení bez holí (šetrnější zatížení zad)
 • vyšší rychlost jízdy! 
 • podstatně lepší vyjíždění do kopců – supr trénink
 • menší únava dolních kočetin – dýl vydržíme trénovat, dál dojedeme
 • zpestření jízdy na kolečkových bruslích, kdy každá pohybová variace je plus!

Terény pro Nordic Blading

Pro zcela běžné bruslení je třeba alespoň průměrná asfaltová cesta. Pro začátek je nejlepší rovinka, protože není obtížné vyjet nějaký ten kopeček, ale daleko horší je ho bezpečně – pro sebe ale i pro ostatní – a bez pádu sjet. Proto je také lepší využívat cyklostezek než běžných silnic, kde jezdí auta. K využití kromě běžných asfaltovek v okolí měst jsou již i speciální in-line -cyklo trasy. Některé jsou i zcela v přírodě.

Další formy Nordic Blading

Nordic skating – v zimě na bruslích
Nordic blading off-road – na stezkách a v terénu

Vzkaz: Těší mě, že za dobu, kdy jsem se poprvé ve Finsku setkal s Nordic Blading (2003) vyrostli u nás nové stezky (zejména cyklo stezky, které jsou sice užší, ale lepší než to bylo dřív, nebyly žádné. Po ránu je volno.), na kterých se můžeme svést. Taky je bezva potkat podobně nadšené multi-aktivní lidi, kteří u nás jsou a i tuto hůlkovo-rychlostní aktivitu si našli a zařadili je do své mozaiky sportů. Tak se těším někdy na společné svezení, ahoj!

Miroslav Mira

Nordic blading nadšenec (svého času aktivní hokejista)/…nyní hůlkař, šlapák, běžec, jezdec