Nordic Running technika

nordic running na nwk

Princip běhu s holemi – Nordic running funguje na zdravých základech finské školy Nordic walking, Nordic running (Finský styl Nordic Walking, Running je dlouhodobě prověřený – lidmi , výzkumy, časem i našimi osobními dlouholetými zkušenostmi. Funguje díky citlivému a efektivnímu využití principů fyziky a biomechaniky k našemu tělu), kde se liší podstatou běhu (letové fáze, větším rozsahem pohybů) a přímo pro běžce i délkou holí (viz. Hole pro Nordic running). Učíme u nás od roku 2003.

Šetrně a efektivně

Správná technika Nordic running, běhu s holemi přináší šetrné komplexní posílení celého těla. 

Technika Nordic Running vychází z přirozeného běhu (koordinovaný pohyb s protirotací ramen a pánve), kdy přidáme k odrazu z nohy odraz z poutka (hole) a tak zapojíme paže, trup do pohybu.

  • Správné postavení těla, jeho náklon vpřed ve směru běhu se mění v závislosti na terénu a rychlosti pohybu (hlava v prodloužení těla)
  • Odraz z poutka z natažené paže za tělem – využití fyziky („páky“) dále zde funguje tzn. „ruční pumpa“ (pravidelné uchopení a pouštění hole na konci záběru). Pohyb vychází z celé horní končetiny a trupu. Nejedná se jen o pohyb v loketním kloubu či zápěstí.
  • Hlavní odraz je z nohy – podle terénu se mění poměr síly odrazu horní (paže):dolní (nohy) končetiny.
  • Hole kopírují náklon těla (ala rovnoběžky hole-tělo) a slouží k odrazu (směřují zešikma dozadu)!

Pozor nevhodá technika a špatné hole vedou k přetěžování a zraněním!

Rychlosti Nordic Running

běh s holemi můžeme stupňovat od lehkého běhu, joggingu, přes odlehčující běh zdravotně-technický, cross (běh v terénu) až po silově-rychlostní běh.

Vzkaz

„Originální finskou metodu Nordic Running máme na sobě dlouhodobě vyzkoušenou. Z našich zkušeností víme, že Nordic Running má co dát každému sportovci, běžci. Pro bežce Nordic running přináší nové programy, komplexní a posilující trénink, který může zpestřit cvičením s holemi (na protahování, posilování).

Špatná nebo mylná informovanost vede k přehlížení potenciálu Nordic running.