Historie Nordic Walking, Nordic Running

Klíčové okamžiky vzniku novodobé kondiční aktivity – Nordic Walking (a jeho „bratra“ Nordic Running – běhu s holemi, který byl vždy pro aktivní a zdatné lidi – sportovce – představen v rámci jednoho tréninku, školení Nordic Walking) a Nordic Running u nás v České republice, ve Finsku a ve světě.

Sauvakävely ve Finsku,  Nordic Walking (i Nordic Running) ve světě,  Severská chůze a severský běh (chůze i běh se speciálními sportovními holemi) u nás

U nás

  • 2016 – Nordic Running je v kurzu! Nordic Walking, Running nachází školy, mládež, jupí!
  • 2015 – tématické víkendovky s Nordic Walking baví a jsou plné, zvedá se informovanější vlna zájmu o Nordic Walking, Nordic Running – lidé hledají a srovnávají informace, zdroje, Techniká: nové speciální pevné „pákové“ poutko na Nordic Runnnig (světový patent Finské firmy Start)
  • 2014 – nové programy jako Nordic Walking víkendovky mají první účastníky
  • 2013 – nový 3 měsíční formát instruktorského kurzu Nordic Walking (IK) = komplexní systém vzdělávání (jeho zajímavostí, perličkou je, že v novodobé historii je to nejdelší – snad i nejobsažnější – instruktorský kurz pro instruktory Nordic Walking ve světě – z toho co je nám známo (díky štěstěně i legislatívě ČR). Cesta do Finska s našimi instruktory za „kořeny Nordic Walking“ – na místa, kde to vše začalo, žilo, žije a za setkáním s klíčovými lidmi z historie Nordic Walking, Nordic Running (Sirpa Arvonen, Tuomo Jantunen, Matti Heikila, Risto Kasurinen atd.),
  • 2012 – nové programy pro Nordic Walking, Running a jejich realizace (také prezetace na akcích, sportovních událostech, veletrzích atd.)
  • 2011 – vznik Nordic sports s.r.o. – nový koncept pro Nordic Walking, Nordic Running u nás a specializovaný prodej sportovního vybavení cíleného na Nordic Walking, Nordic Running hole (Finské firmy Start – špičková kvalita/rozumná cena).
  • 2010 – Mira certifikován jako Master trainer (Helsinky). Rekrutují se první instruktoři z našich instruktorských kurzů.
  • 2009 – vznik projektu Nordic walking Point
  • od 2004 propagace a prezentace Nordic Walking, Nordic Running na akcích, lekcích, kurzech, webových stránkách.
  • 2003 – 2004 vývoj metodiky Nordic Walking, Nordic Running a zrod názvu v českém jazyce z anglického Nordic Walking „Severská chůze“ pro diplomovou práci – první komplexní představení Nordic Walking v českém jazyce, založení 1# – webových stránek www.severskachuze.cz (před nimi neexistivali texty v českém jazyce o Nordic Walking)
  • 2003 – Miroslav Mira absolvuje ve Finsku první lekce a kurzy Nordic Walking, Nordic Running, včetně mezinárodního setkání Master tarinerů ve Vierumaki (Finsko) jako první z České republiky

Ve Finsku

  • 2016 – Nordic Walking se pomalu vrací v nových formách mezi oblíbené oudoorové aktivity ve spojeni s dalšími cvičeními (jako u nás v ČR, evropě, světě).
  • 2015 – Nordic Walking Helsinki (ročníky 2014, 2015 s naší účastí)
  • 2013 – nové cesty v propagaci, důraz na správnou techniku a hledání nových cílových skupin
  • 2010 – 2007 – fáze udržovaní, lehký pokles zájmu o NW
  • 2007 – desáté výročí zrodu Nordic Walking. Je evidováno – odhadováno, že již přes sedm miliónů lidí se pravidelně na celém světě věnuje Nordic Walking
  • 2000 – vznik INWA (International Nordic walking asociation), vstup Nordic walking do světa. INWA se okolo roku 2006 rozpadá – ve světě se šíření ujímají soukromé subjekty a národní organizace.
  • 1999 – Sirpa Arvonen (hlavní koordinátor vzdělávání) a Matti Heikkilä (šef výzkumu pro kondiční programy) rozbíhají vzdělávání instruktorů, vydávají publikace, točí videa, jezdí po celé zemi představit lidem novou pohybovou aktivitu – Nordic Walking
  • 1998 – léto, vznik centra Nordic Walking – Paloheinä (Helsinky), za léto prochází přes 23 000 lidí výukou Nordic Walking
  • 1997 vznik anglického pojmenování NORDIC WALKING (a jeho „bratra“ Nordic Running – běhu s holemi, který byl vždy pro aktivní a zdatné lidi – sportovce – představen v rámci jednoho tréninku, školení Nordic Walking) a speciálních holí pro tento pohyb, trénink (společně díky Suomen Latu– Tuomo Jantunen, Sportovní institut ve Vierumaki – Matti Heikkilä, Exel – výrobce holí – Taisto Maninnen).
  • 1988 – 5. ledna, Helsinki, první „krok“ v dějínách kondiční chůze s holemi na popud Tuoma. Hromadná chůze s holemi bez lyží pro sportovní zážitek (legenda o roztátém sněhu a 5 Km chůzi několika nadšenců s holemi na Olympijský stadion). Od této události začíná experimentální období pro sauvakävely 1990 – 1997 ( představovaní veřejnosti, výzkumy 1993 – Cooper výzkumný ústav – Dallas, USA, 1996 – první článek o novodobé aktivitě).
  • 1980 první přemýšlení o využití holí pro kondiční účely – Tuomo Jantunen (ředitel Suomen Latu – „Finské stezky“). Další roky Tuomu zkouší svou myšlenku uplatnit na různých akcích, ale se slabým ohlasem.
  • 1930 letní příprava běžců na lyžích

Ve světě

  • 1988 – podzim vznik „Power walking“ nebo také „Exerstriding“ nejen s holemi. Silově pojatý pohyb.
  • 1980 léta Tom Rutlin (USA, trénér běžeckého lyžování zkouší trénovat s holemi)
  • …různé vědomé i nevědomé trénování s holemi jak ve školách tak u běžkařů na lyžích (zejména v severských zemích)

CO ZNAMENÁ SAUVAKÄVELY?

Slovo pochází z finštiny -> Sauva = hole, kävely= chůze

Krátké slovo o původu severské chůze – Nordic Walking

Hůlky jsou s člověkem od nepaměti, již pasáčci, poutníci, či novodobí turisté používali hole pro svou potřebu, v tomto případě hlavně pro oporu. Význam holí pro podporu kondice našli až sportovci – běžkaři na lyžích, kteří s ním od 30. let dvacáteho století trénovali silově vytrvalostní schopnosti v letní nesezónní přípravě. Od nich byl tento pohyb aplikován pro současného člověka a jeho potřebu jednoduchého, ale efektivního pohybu, který zapojí celé tělo a dá mu důvod se zvednout např. od počítače, začít shazovat kila, pravidelně trénovat či začít trénovat pro vyšší cíle např. na maraton. Také mu může připomenout, že hýbat se je nejen přirozené, ale také radost.

Co ještě dodat

U nás i ve světě se odehrálo mnoho událostí spojených se severskou chůzí – Nordic walking. O některých se můžeme dozvědět, jsou zaznamenány, jiné nejsou, ale všechny poukazují na jedno: Člověk má stále potřebu nacházet nové cesty k pohybu, nejlépe venku v přírodě. Pohyb je mu vlastní a dává chuť do života. To je dobrá zpráva.

Druhá zpráva může být výzvou: „Při pátrání po zdrojích hledejte originály“ neb je mnoho informací ve světě o severské chůzi – Nordic walking, Nordic Running, které vytvářejí mýty a snižují pozitivní dopady severské chůze – Nordic Walking, Nordic Running (zde pak špatná technika a nevhodné hole přetěžují). Česká republika není vyjímkou! Buďte ve střehu, srovnávejte informace a hledejte originální zdroje.