Správná technika

Správná technika používání sportovních holí pro dynamický pohyb, nordic walking, je základ.  Díky nordic walking můžete znovuobjevit přirozenou chůzi (chůze bez holí v krásném vzpřimeném a uvolněném rytmu i postavení těla) jako hodnotu zdraví a zakomponovat ji do každodenního života.

Správná technika přináší obnovení správných pohybových stereotypů, prevenci přetěžování a zranění. 

Díky umění správného používání holí můžeme získat:

  • napřímení se díky aktivnímu použití holí, opoře a následnému odrazu z hole

  • zapojení, aktivaci horní polovinu těla, tedy téměř celé tělo, díky odrazu z hole, tím zpevníme svaly, posílíme zejména velké svalové skupiny, kosterní svalový korzet pro zdravé držení těla

  • věděním, správnou technikou, co dělám, tzn. kam holi zapíchnu, jak se z ní odrazím, v jakém postavení mám udržet tělo (jak se chovat na rovině, do kopce, z kopce) se náš pohyb správně zkoordinuje, což je dlouhodobě šetrné. Dále to přináší efektivnější zátěž, lepší trénink a prodloužení výkonnosti. Navíc vás vědomý pohyb bude těšit a motivovat k opakování, kdy teprve dochází k přínosům, o kterých se tak často píše.

  • Kromě nového zážitku z rychlé, dynamické chůze za použití všech končetin, se u nás na kurzech naučíte poznávat své tělo ve cvičeních s holemi (protahování, posilování, sami, v párech i ve skupině). Pro vyrovnávání napětí v těle, stretching, jsou hole výborný partner pro širokou škálu cvičení.

Pravidelný a rytmický pohyb je jedním ze základů naší celkové spokojenosti – umožňuje lépe zvládat každodenní povinosti, stres a život vůbec.

Krom těla jde i o hlavu, mysl. Nordic walking nás vede do přírody, lesa, zeleného, přirozeného, kde přepíná i naše mysl, ožívají smysly, zejména pokud žijeme ve městě. Vliv na tělo se dá shrnout takto: hole vás posílí, narovnají, uvolní a postarají se o správné napětí ve svalech a dobrou náladu.

Vycházíme z originální finské školy, odkud máme vzdělání a udržujeme kontakty s ostatními lidmi ze světa od roku 2003.

VZKAZ

„Originální finskou metodu MÁME NA SOBĚ DLOUHODOBĚ VYZKOUŠENOU. Z našich zkušeností víme, že Nordic Walking má co dát každému z nás a zejména lidem v produktivním věku!

Každý, kdo v práci sedí např. u počítače, pracuje pod umělým osvětlením nebo toho moc v kuse nenachodí (řidiči), může v tomto funkčním pohybu po čtyřech najít nový rozměr. A nezáleží na věku, záleží jaký životní styl žijeme.

Chůze a běh je nejpřirozenější pohyb člověka a je často podceňován. I pro sportovce a běžce je správně vedený Nordic walking & running komplexní trénink, který tělo nepřetíží, ale posílí a vyrovná jeho napětí i díky cvičením s holemi (streching – protahování).

Zpráva z terénu: Praxe ukazuje, že správné techniky je mezi lidmi stále jako šafránu. A přitom jen správná technika vede k žádoucím přínosům, o kterých se píše a mluví. Ne vždy s hůlkami v ruce „děláme Nordic walking“!

CHYBY PŘI NORDIC WALKING

Nepochopení, o čem je Nordic Walking a k čemu má vést. Neznalost, jak vypadají správné hole na NW. Koordinace při práci s holemi. Nesprávné držení těla. Nošení holí „jako dříví do lesa“. Používání hrotů na tvrdém povrchu. Nevhodná obuv. Neznalost možnosti využití holí. Opomenutá radost z pohybu. A mnohé další, o kterých je lépe nepsat, aby se zbytečně nehledaly, když to jde dobře :).

Pozor! Nesprávné hole (turistické) a neznalá technika nepomáhá, může odradit a uškodit!

Doporučení, jak se takovýmto chybám vyhnout, je najít si kvalitního instruktora.

SPRÁVNĚ VYŠKOLENÝ INSTRUKTOR, který pohybu rozumí, Vás bude umět provést a předat Vám „jak na to, aby to stálo za to“.  Žádné medium nenahradí setkání naživo, při kterém se Vám dostane osobní zpětné vazby. Navíc osobní setkání Vás může obohatit a inspirovat.

MÁME PRO VÁS PROGRAMY, LEKCE, KURZY NA „MÍRU“ A K TOMU KVALITNĚ PROŠKOLENÉ INSTRUKTORY