Hole a vybavení na Nordic Walking

 „Kvalitní nástroj umocní práci mistra.“

K Nordic Walking patří lehké sportovní hole, abyste z této aktivity mohli mít užitek a příjemný zážitek, který budete chtít pravidelně opakovat. Hole pro Nordic Walking se nejčastěji zaměňují za turistické (hole do hor). Podívejte se na video srovnávající rozdíly těchto holí.

Volba správné délky hole

Tabulka pro vyber vysky hole na Nordic WalkingPro Nordic Walking se od prvopočátku používaly „jednodílné“ pevné hole, které nejlépe zvládají nárazy a odrazy! Pro pravidelný trénink, dynamickou chůzi (někdy i běh s holemi atd.) se nám jednodílné hole nejlépe osvědčují.

Materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny, i další části jako např. hrot, madlo nebo poutko, hraje roli v celkovém vjemu (nejde jen o techniku) ze severské chůze, Nordic Walking jako dynamické pohybové aktivity.

… tabulka ukazuje zjednodušený výběr dle Vaší výšky postavy, např. když měříte 175cm tak dle tabulky hole pro Vás budou 120cm, ale pozor výška postavy není jediné kritérum volby.

Než si budete vybírat hole zeptejte se sami sebe:

 • Co od holí očekáváte? (např. zdravotní procházku, chůzi pro kondici nebo sportovní trénink)
 • Jak často budete chodit či s holemi trénovat?
 • Jak jste fyzicky zdatní?…tzn. začínám s pravidelnou aktivitou, jsem aktivní  sportovec.
 • Jaké jste konstituce (jak jste „narostli“), vaše míry (výška postavy, váha)?
 • Máte nějaký pohybový cíl? např. zpevnit tělo tak, že začnu pravidelně běhat atd.

To vše má vliv na výběr správné hole.

Kalkulačka pro výběr výšky holí

Najdete na naší specializované webové stránce nordicwalkinghole.cz.

Volba vhodného modelu hole

Nordic walking hole START modely 2013/14

Nordic walking hole – pro zvětšení klikněte na obrázek.

Odpíchneme se od výšky hole a tím i Vaší postavy. Vaše tělesná váha hraje roli tzn. čím urostlejší jedinec, tím pevnější hole je třeba (bude pro Vás vhodnější hole s vyšším obsahem karbonu {uhlíku} s vysokou pevností, aby vás hole unesla a dávala jistý odpich):

 • Výška hole 100 – 115cm modely CORE (sklolaminát), FLOW (sklolaminát), TRACK (15% HS karbonu), X TRAIL(25% HS karbonu), Winner JR, Race JR (35% HS karbonu)
 • Výška hole 120 – 130cm modely „X TRAIL“ pro lehčí váhy, CROSS, GO (45% HS karbonu), SPIRIT, SPEED (100% HS karbonu, špičková kvalita konstrukce i materiálu)
 • Výška hole 135 modely CROSS, GO, LOPPET (specialní model 70% HS karbonu),  SPIRIT, SPEED, WINNER (100% HS karbonu), RACE (100% HM karbonu, světová závodní extra třída)

Pozor! Existují různé druhy uhlíkových vláken a není možné srovnání v procentech obsahu karbonu v těle hole (angl. popis: carbon % in shaft) pokud jde o různě kvalitní vlákna. Je dobré o tom vědět.

Existují i skládací hole na Nordic Walking, umíme Vám je také nabídnout, ale známe jejich rezervy, které limitují lehkost pohybu a bezpečnost při Nordic Walking.  Všechny hole i doplňky k nim najdete v našem obchodě.

Volba velikosti poutka

Nordic walking hole, potkto MVšeobecně jsou velikosti poutka (S, M, L) standardně navolena podle výšky hole:

 • 100, 105, 110 cm – S
 • 115, 120, 125 cm – M
 • 130, 135cm – L

Pokud si nejste jisti a chtěli byste si ověřit jak je to u vás, tak si změřte (nejlépe krejčovským metrem) obvod dlaně (pozor, bez palce!):

 • do 20cm – S
 • 21 – 24cm – M
 • 25cm a více – L

S výběrem holí Vám rádi pomůžeme, neváhejte se na nás obrátit.

„Lehké a pevné hole Vás lehce přenesou přes kopce a dole“.

Další vybavení na Nordic Walking

Oblečení a obuv by mělo být přizpůsobeno podmínkám, ve kterých je severská chůze, Nordic Walking provozována. Základem pro výstroj bude, stejně jako u jiných chodeckých či běžeckých sportů, kvalitní, pohodlná obuv. Oblečení je otázkou ceny a vkusu. Nám se osvědčují funkčí systémy, „cibulové“ oblékání, které skládáme z vybraných a námi testovaných produktů. Na kurzech s vámi rádi vybavení probereme.