Nordic Walking

Nordic Walking, česky Severská chůze, je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. Zlepšuje práci horní poloviny těla, zpevňuje střed těla (core), posiluje dolní končetiny a tím celkově vede ke zlepšení naší kondice a pružnosti.

Skupinka lidí při Nodric Walking - Severské chůzi na lesní stezce

  • kořeny a původ má ve Finsku
  • přináší nám „nový rozměr pohybu“, chůze se stává až sportovním zážitkem
  • potřebujeme hlavně správné hole, BEZ NICH TO NEFUNGUJE!
  • je vhodná pro téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny, záleží, kdo má hole v ruce a co od nich očekává (relax či trénink)
  • základem pro první odpich z holí je správná technika , kterou nejrychleji a nejefektivněji získáte od instruktora

 

BOŘÍME MÝTY O NORDIC WALKING

1. mýtus: „JEN PRO SENIORY!“ Není! Je to trénink i pro sportovce. NW má zárodek ve sportu, letním tréninku běžkařů. Pozor není to běžkařská imitace!

2. mýtus: „NORDIC WALKING JE CHŮZE S TURISTICKÝMI HOLEMI.“ Není! Bez správných holí to nefunguje.

3. mýtus: „JE JEDNO, JAK HOLE POUŽÍVÁME.“ Není! Funkční a vědomá technika přináší efekt.

 


Základní principy Nordic Walking ve 2 minutách

Představení Nordic Walking

Nordic walking je dynamická chůze se sportovními hůlkami, jejíž cílem je lepší kondice. Přichází z Finska a jedním z hlavních přínosů této aktivity je zapojení horní poloviny těla do práce a to díky holím.

Správná hole na severskou chůzi – jak vypadá

Hulka je lehká, je pevná, maličko pružná, ale hlavně má správné poutko a madlo, které nám dovolí vypustit hůlku za tělem. Detaily dělají rozdíly. A to nejen v poutku a madlu, ale zároveň i v hrotu, který využíváme. Hrot musí dobře dosednout a mít rychlý a dynamický zápich a odpich. Při chůzi ve městech, parcích a lázních využíváme tzv. botičky, které se nasazují na hůlky a používají se k přemisťování na těchto (tvrdých) terénech.

Určení správné výšky hole

V botách, ve kterých chodíte či běháte, postavíte se s hroty, narovnáte se. V lokti je maximálně pravý úhel (pro ty, co jsou zdatní a zvládají to), lépe, když je tam malý spád. A je to pro to, když se z hůlky odrazíme, abychom nezvedali rameno, zůstalo na místě, a zvládli jsme ten pohyb zapažení a odrazu z hole.

Když to tak není, hůlka je příliš vysoká, dochází ke zvedání ramene a přetížení ramenního pletence a celé této trapézové části. Naopak, když ta hole je příliš nízká, nedochází k využití odrazu z ní, je malá rotace trupu a tím nedochází k přínosu, které hůlky přinášejí, a to je uvolnění krční, hrudní páteře při tomto pohybu.


Nordic Walking Gym, protažení přední strany stehna.Nordic Walking má sportovní rozměr

Velmi záleží, kdo vezme hole do rukou. Technika vyšla ze sportu a to běžeckého lyžování, ale není to běžecká imitace, jak se někteří (i sportovci) domnívají. S dobrými holemi se dá běhat – Nordic Running, pestře venku posilovat celé tělo –  Nordic Cross, funkčně cvičit a protahovat – Nordic Walking Gym. Proto je ideální pro každého, kdo pracuje u počítače, tráví většinu času v kanceláři pod umělým osvětlením, sedí, řídí, moc toho v kuse za den nenachodí a potřebuje rozhýbat tělo a dostat se do kondice.

Nordic Walking patří ven do přírody

Nordic Walking v lese, prostředí, ve kterém je nám dobře.Nejlépe do lesa. Tam se násobí přínos cyklického a rytmického pohybu a pozitivní vliv přírody na naši mysl (navozuje zklidnění a zároveň probuzení našich smyslů, nabíjejí nás svou energií prostoru a inspiruje svou monohotvarostí a nekonečností). Přidanou hodnotou přírody jako prostředí je, že nám je v něm přirozeně dobře a může nám mnohé dát.

Více o přínosech přírody a naší vědomé práci na sobě se můžeme naučit díky nové metodě pocházející z Finska – Lesní mysli.


 

Mgr. Miroslav Mira, zakladatel Nordic Walking v ČR a SR od roku 2003

Miroslav Mira je zakladatel Nordic walking u nás.

Od roku 2003, kdy byl vyškolen ve Finsku jako první Čecho-Moravo-Slovák, který prošel finské vzdělávání a stal se instruktorem, Nordic Master Trainer.

Je nositelem myšlenky Nordic Walking Point, sítě proškolených lidí a míst, kteří jsou garanty kvality služeb v Nordic walking. Více o historii  zde.